niedziela Wrz 24


Fotokod, jak to działa?

Uwaga, otwiera nowe okno. DrukujEmail

Poradnik


(2 głosów, średnia ocena 5.00 na 5)


Coraz bardziej popularne stają się Fotokody (QrCode) umieszczane na stronach, ale co to są te QrCode?

Jest to nic innego ja dwuwymiarowy kwadratowy kod kreskowy. Umożliwia on kodowanie znaków alfabetu arabskiego, greckiego, hebrajskiego lub cyrylicy jak również innych znaków określonych przez użytkownika. Kody zostały opracowane przez japońską firmę Denso Corporation w 1994 roku są znacznie bardziej popularne za granicami naszego kraju. Tajemnicza nazwa QR to skrót od angielskich słów – Quick Response. W 1997 roku fotokody zostały uwzględnione w wykazie Uniform Symbol Specifications, później zainteresowała się nimi japońska JEIDA i przyznała im standard JEIDA-55. Popularne kody znormalizowała również Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna (ISO), nadając im symbol ISO/IEC18004.

 

Jakie ma to zastosowanie na stronach internetowych?

Wiadomo nie od dziś ze nowe telefonu umożliwiają dość komfortowe przeglądanie stron internetowych i aby ułatwić użytkownikom surfującym po internecie przechodzenie na strony w niewielkich, biało-czarnych fotokodach znajdują się zakodowane informacje, takie jak na przykład link do strony internetowej, odnośnik do pobrania konkretnej aplikacji, numer telefonu, a nawet zwykły tekst lub wiadomość SMS. 

Kody QR Code stały się bardzo dobrym narzędziem marketingowym. Możemy je spotkać w gazetach, magazynach i na plakatach. Dzięki czytnikom fotokodów nie musimy ręcznie wprowadzać skomplikowanych adresów URL. Mimo że fotokody pozwalają reklamodawcy na znacznie większą integrację z klientem, to nasze rodzime firmy nieco ociągają się z ich wykorzystywaniem.

Na szczęście, twórcy aplikacji i autorzy stron internetowych nieco szerzej wykorzystują dość starą już technologię. Dodatkowo, fotokody możemy tworzyć we własnym zakresie, korzystając z darmowych narzędzi, takich jak na przykład strona qrcode.kaywa.com

 

Jak zeskanować QrCode?

Do zeskanowania QrCode niezbędne są dwie rzeczy: aparat w telefonie oraz odpowiednie oprogramowanie.
Program do skanowania QrCode można pobrać z naszej strony: Barcode Scanner Po zainstalowaniu aplikacji wystarczy zeskanować obrazek i na naszym telefonie ukaże się link do strony. W przypadku tej strony QrCode umieszczane będą przy każdym programie, grze, aby można było pobrać i instalować bezpośrednio z poziomu telefonu.

 

 

 

Related Articles:

Partnerzy:

Porady Android, Recenzje telefonów - Wszystko na androidaAplikacje według kategorii:

Najczęściej czytane: