środa Paź 18


Do czego oprócz nawigacji służy GPS?

Uwaga, otwiera nowe okno. DrukujEmail

Programy


(5 głosów, średnia ocena 3.80 na 5)


 
Począwszy od 1994 roku, gdy system nawigacji satelitarnej stał się w pełni operacyjny, aż do wczesnych lat XXI wieku, GPS pomagał nam dotrzeć z punktu A do punktu B. Pierwsze wojaże z wczesnymi lokalizatorami nie były tak proste jak dzisiaj – niewielkie przyrządy z małym ekranem kosztowały krocie, a przy tym wskazywały jedynie pozycję geograficzną w postaci stopni i minut oraz kierunek poruszania się za pomocą strzałki.

W wyniku rozwoju technologii pojawiły się nawigacja głosowa i kolorowe mapy, do których szybko dołączyły punkty POI, inteligentne wyznaczanie trasy i wiele innych funkcji. Wszystkie one są niewątpliwie przydatne, ale prawdziwa rewolucja nadeszła wraz z pierwszymi telefonami komórkowymi wyposażonymi w odbiorniki GPS. Połączenie funkcji wyznaczania i śledzenia położenia oraz technologii bezprzewodowego przesyłu danych okazało się niemal niewyczerpanym źródłem fascynujących i przydatnych zastosowań. Oto kilka przykładów pokazujących, jak bardzo usługi lokalizacji mogą ułatwić nam życie i zaoszczędzić czas.

Świadoma nawigacja

Na początek rzecz najprostsza, czyli zwykła nawigacja, ale korzystająca z dobrodziejstw sieci komórkowych lub Wi-Fi. Wszyscy dobrze znamy ostrzeżenia o radarach pojawiające się podczas nawigowania za pomocą dobrego urządzenia/aplikacji. Dzięki pobraniu dodatkowej informacji z Internetu są także ostrzeżenia o korkach, robotach drogowych, objazdach, a także patrolach policyjnych ukrytych w krzakach (aplikacja Trapster). Wszystko to dzięki możliwości raportowania zdarzeń na drodze i pomocy innym kierowcom w szybkim (choć niekoniecznie bezpiecznym) dotarciu do celu. Już teraz większość aplikacji do nawigacji ma takie funkcje.

Budzik sytuacyjny

Wyobraźcie sobie, że podróżujecie pociągiem na długiej trasie i zaczyna morzyć Was sen. Perspektywa drzemki jest kusząca, ale grozi przegapieniem stacji docelowej, stresem i nieprzyjemnościami. Jest na to rada. Aplikacje iNaporaz GPSalarm obudzą Was, gdy znajdziecie się w określonym miejscu na mapie. Dzięki temu sen będzie maksymalnie długi, a pobudka tuż przed stacją pozwoli zebrać się i przygotować do opuszczenia pociągu. Ciekawą aplikacją sytuacyjną jest Locale. Wykrywa ona lokalizację i na podstawie wcześniejszej konfiguracji dostosowuje ustawienia telefonu, na przykład automatycznie wycisza telefon po wejściu na teren szkoły.

Marketing zakupowy

Jedną z bardziej rozpowszechnionych usług lokalizacyjnych jest wskazywanie najbliższych sklepów z wybranym/wyszukiwanym artykułem. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę markę i nazwę np. wymarzonych butów, a po kilku sekundach wyświetli się adres najbliższego sklepu, w którym można je kupić, oraz seria wskazówek, jak najszybciej do niego dotrzeć. Aplikacje zakupowe (ShopSavvy), serwisy społecznościowe (Foursquare) oraz wyszukiwarki (Google) pomagają znaleźć okazję tuż za rogiem.

Augmented Reality

AR to spojrzenie na świat przez wirtualne okulary. Po uruchomieniu kamery w telefonie i skierowaniu jej na wybrane miejsce, na ekranie wyświetlają się dodatkowe informacje o nim w formie chmurki z tekstem lub odnośnika do strony WWW. Jest to możliwe dzięki funkcji GPS, która lokalizuje położenie, co z kolei pozwala aplikacji wskazać najbliższe obiekty. Layar oraz Wikitude to przykłady takich programów. Pierwszy łączy w sobie usługi kilkunastu różnych serwisów publikujących informacje w formie tekstowej (Flickr, Panoramio itp.) i przekłada je na informację graficzną prezentowaną w widoku kamery.

Bezpieczeństwo

Poczucie bezpieczeństwa to przede wszystkim wiedza o tym, gdzie przebywają nasi najbliżsi, oraz pewność, że inni wiedzą, gdzie my się znajdujemy. Family GPS Tracker pozwala na szybką lokalizację dziecka, dostarcza informacji o miejscu przebywania znanych przestępców seksualnych przebywających na wolności (będących pod obserwacją policyjną, tam gdzie prawo pozwala na taką rejestrację), a także daje możliwość zapisu informacji o zdrowiu członka rodziny, by wykorzystać je w razie wypadku.

Z kolei SafetyNet zadba o Wasze bezpieczeństwo, gdy traficie na przykład do niebezpiecznej dzielnicy. Uruchomienie aplikacji w trybie watchdog pozwala na błyskawiczne wysłanie alertu do wybranych osób poprzez gwałtowne potrząśniecie telefonem. Osoby te błyskawicznie otrzymają informację o Waszym położeniu, uzyskają połączenie głosowe oraz otrzymają serię zdjęć z kamery telefonu.

Raj astronoma

Nawigacja GPS to nie tylko przyziemne sprawy. Dzięki połączeniu funkcji GPS oraz wbudowanemu akcelerometrowi można zwrócić telefon lub tablet w kierunku rozgwieżdżonego nieba i zdobyć w ten atrakcyjny sposób trochę wiedzy astronomicznej. Słowo „trochę” może być tu nie na miejscu, ponieważ aplikacja GoSkyWatch Planetariumpokazuje nazwy wszystkich widocznych na niebie gwiazd, wyświetla ciekawe animacje z nimi związane (gwiazdozbiory) i pozwala odnaleźć planety, jeżeli te akurat znajdują się na nieboskłonie. Można też poznać fakty dotyczące wszystkich ciał niebieskich, tak naturalnych, jak i sztucznych.

Społeczności tu i tam

Na koniec dziedzina, która zyskała dzięki GPS najwięcej, czyli serwisy społecznościowe. Foursquare, Gowalla czyPopla to aplikacje, dzięki którym zwykły spacer może zamienić się w przygodę pełną zdobywania punktów, meldowania się w ulubionych miejscach, otrzymywania za to odznak i konkurowania z innymi użytkownikami o jak największą liczbę odwiedzin. A jeżeli mamy ochotę na zabawę w ganianego z użyciem GPS, to wystarczy zainstalować JOYity. Jeżeli akurat to my gonimy, wystarczy znaleźć się 30 metrów od innego gracza, by go wirtualnie „klepnąć” i zacząć zwiewać, by znaleźć się poza jego zasięgiem. Jeżeli ganiany to zbyt mało, program pozwala zbudować własną grę od podstaw i ustanowić własne zasady (dobrym pomysłem jest stworzenie gry przypominającej wirtualny geocaching, czyli odkrywanie ukrytych przedmiotów oraz wskazówek w różnych miejscach).

Dla sportowców, komórkowców

Bardzo obszerną kategorię tworzą programy do treningu. RunKeeper, fitsync czy Endomondo to jedynie wierzchołek góry lodowej. Bez względu na to, czy biegacie, jeździcie na rowerze lub poruszacie się na jakimkolwiek urządzeniu, znajdziecie taką aplikację, która zmierzy Wasz wysiłek, pokaże przebytą trasę, podpowie, ile kalorii spaliliście i jak wypadliście na tle znajomych.

 

źródło: play.pl


Partnerzy:

Porady Android, Recenzje telefonów - Wszystko na androida


Aplikacje według kategorii:

Najczęściej czytane: