środa Paź 18


Jak wybrać kartę microSD?

Uwaga, otwiera nowe okno. DrukujEmail

Programy


(6 głosów, średnia ocena 4.33 na 5)


 
Smartfon z Androidem z powodzeniem może zastąpić wiele urządzeń przydatnych w codziennym życiu: nawigację GPS, odtwarzacz muzyki i wideo, konsolę do gier czy czytnik e-booków. Przechowujemy na nim coraz więcej cennych i niezbędnych danych, do których potrzebujemy mieć szybki dostęp, niezależnie od miejsca, w którym się znajdujemy. Nowoczesne urządzenia, takie jak najnowszy Samsung Galaxy S II, oferują aż 16 GB pamięci wewnętrznej, które dla niejednego użytkownika mogą być w zupełności wystarczające. Jednak na rynku wciąż dominują smartfony mogące zapisać maksymalnie około 1 GB danych.

Z czasem ilość miejsca okazuje się niewystarczająca, a my koniecznie potrzebujemy mieć dostęp do większej ilości pamięci. Tu z pomocą przychodzi nam wewnętrzny czytnik kart microSD, który znajdziemy w niemal każdym smartfonie z Androidem. I w tym momencie większość użytkowników zagląda na portale aukcyjne bądź udaje się do najbliższego sklepu z elektroniką. Pojawia się wtedy dylemat – co wybrać? Oferta kart microSD jest bogata i różnorodna, a osoba nieobeznana w temacie może poczuć się przytłoczona nadmiarem informacji i niezrozumiałych oznaczeń. W tym artykule postaramy się przybliżyć część z nich i dać kilka rad na temat tego, czym kierować się przy zakupie karty dla naszego smartfonu (i nie tylko).

Pierwszą rzeczą, którą musimy ustalić jest pojemność, czyli ilość pamięci, która jest nam potrzebna. Będzie się to różnić w zależności od potrzeb i w tej kwestii warto przyjąć zasadę: od przybytku głowa nie boli. Lepiej od razu kupić trochę większą kartę, niż później wydawać jeszcze raz pieniądze, gdy okaże się, że miejsca na dane znów mamy za mało. Idealnym rozwiązaniem mogą być pojemności 8 GB bądź 16 GB, nad którymi trzeba się zastanowić indywidualnie. Jeden wykorzystuje smartfon jako odtwarzacz muzyki, następny lubi obejrzeć filmy w dużej rozdzielczości, a jeszcze inny użytkownik potrzebuje karty jedynie do zapisywania zdjęć z aparatu urządzenia. Dla pierwszego poleciłbym karty 8 GB bądź 16 GB, w zależności od bogactwa domowej biblioteki muzycznej, drugi powinien docenić kartę 16 GB, a ostatniemu wystarczą nawet  2 GB bądź  4 GB.

Innym oznaczeniem występującym na kartach microSD jest „class”, któremu towarzyszą różne cyfry, bądź też występuje sama cyfra w niedomkniętym okręgu. Oznaczenie to przedstawia minimalną, gwarantowaną prędkość zapisu danych karty w MB/s:

  • Class 2:  >2 MB/s
  • Class 4:  >4 MB/s
  • Class 6: >6 MB/s
  • Class 10:  >10 MB/s

Powiem szczerze, że tu bywa różnie, a rzeczywistość nieraz potrafi znacznie odbiegać od informacji podanych przez producenta. Relatywnie korzystnym rozwiązaniem dla smartfonu jest Class 4, powinno ono okazać się wystarczającym dla większości zastosowań. Jeżeli masz zamiar przesyłać na kartę bardzo dużą ilość danych czy kręcić filmy w wysokiej rozdzielczości, to warto pomyśleć o Class 6 i wyżej – warto pamiętać, że wiąże się to jednak z wyższą ceną za tę samą pojemność.

Kolejna kwestia to wybór producenta, których obecnie jest zatrzęsienie. Wśród aukcji internetowych znajdziemy też karty nieoznaczone logiem żadnej firmy, w wyjątkowo dobrych cenach – tych radziłbym się wystrzegać, gdyż ich jakość często znacząca odbiega od trochę droższych, markowych konkurentów. Nie stracimy nic wybierając produkt znanej i renomowanej firmy, gdyż ich karty najczęściej przechodzą fazy testowe, sprawdzające poprawne działanie i prędkości zapisu. Nie będziemy robić promocji żadnemu producentowi, po prostu przed zakupem spróbuj dowiedzieć się trochę o danej marce i poczytaj komentarze internautów – nigdy nie zaszkodzi. Uważałbym też na zaskakująco tanie oferty produktów dobrych firm – jak wszędzie, tak i tu nie brakuje oszustów i podróbek. Taki bubel może okazać się nawet gorszy od odpowiednika „no-name” i nasze pieniądze mogą pójść w błoto.

Przed zakupem warto jeszcze zajrzeć do informacji dostarczonych przez producenta naszego urządzenia – nieraz okazuje się, że nałożone są ograniczenia co do pojemności zewnętrznej pamięci. Pojawia się to coraz rzadziej i przeważnie dotyczy kart o najwyższej pojemności wynoszącej 32 GB, lecz nigdy nie zaszkodzi się upewnić.

Wyposażeni w takie informacje możemy śmiało zabrać się za wybór i kupno karty microSD dla naszego urządzenia z Androidem. Życzymy rozważnych decyzji i udanych zakupów!

 

Related Articles:

Partnerzy:

Porady Android, Recenzje telefonów - Wszystko na androida


Aplikacje według kategorii:

Najczęściej czytane: