Jak przykleić lustro do ściany

Przyklejenie lustra bezpośrednio do ściany to obecnie bardzo modna, popularna i często wykorzystywana opcja w dekoracjach wnętrz. Jeśli jednak chce się to zrobić trzeba wiedzieć jak to zrobić, by faktycznie zamontować je we właściwy sposób. Poniżej znajdziecie kilka ciekawych informacji na temat tego jak należy przygotować podłoże, jakiego użyć kleju i jakie można wykorzystać rozwiązania, by faktycznie dobrze zamontować lustro na ścianie.

Zadbaj o przygotowanie podłoża i lustra

Podstawowa kwestia, którą musimy mieć na uwadze to oczywiście odpowiednie przygotowanie podłoża i samego lustra. Ściana, na której lustro się znajdzie musi być gładka, bez łuszczącej się farby czy grudek tynku albo gipsu. Jeśli ściana jest surowa to konieczne będzie jej gruntowanie. W przypadku montowania na płytkach będzie trzeba je oczyścić i odtłuścić. Lustro do przyklejenia nie może być dodatkowo podklejone folią wzmacniającą. Podlew lustra przed przyklejeniem powinno się również odtłuścić przy użyciu alkoholu. Tak przygotowane miejsce i lustro będzie można dopiero przyklejać.

Nakładamy klej

W momencie, gdy się klei lustro będzie można klej nanosić albo bezpośrednio na ścianę albo na lustro. Klej do luster nanosimy przy pomocy pistoletu. Nie powinno się do montażu używać silikonu szklarskiego, pianki montażowej ani klejów uniwersalnych, które do luster nie będą dedykowane. Klej nie może mieć octanów, związków amoniaku. Użycie niewłaściwego kleju może powodować uszkodzenie podlewu i szybką korozję lustra. Dlatego wybór odpowiedniego kleju będzie bardzo istotną kwestią. Klej nakłada się kropkami w odległości 8-10 cm na powierzchni lustra albo podłoża. Kleju nie rozmazuje się, musi być dopływ powietrza do wszystkich partii kleju. Dopuszcza się nakładanie kleju pionowymi pasami, ale montaż taki będzie trudniejszy bo jak klej wysycha może ściągać lustro i dalej będzie zakrzywianie odbicia.

Mocowanie lustra do ściany

Lustro przykładamy do ściany najlepiej przy użyciu przyssawek, co ułatwi nam równomierne dociśnięcie, tak by wszystkie kropki kleju jednakowo się rozgniotły. Klej będzie schnął około 24 godziny, dlatego przez ten czas powinno się zabezpieczyć lustro przed osuwaniem się. Duże lustro można podpierać i przymocować do ściany taśmą. Małe mocuje się taśmą z mocnym klejem i tak je dodatkowo zabezpiecza. Wykonanie montażu przez odpowiednie zabezpieczenie lustra, które będzie dociśnięte do ściany równomiernie, ale również na czas schnięcia kleju dodatkowo zabezpieczone. Taka kwestia także będzie miała znaczenie i trzeba ją mieć na uwadze.

Jeśli podejdzie się do tego w odpowiedni sposób, zachowa ostrożność to będzie można liczyć na to, że montaż nie będzie stanowił problemu i faktycznie wszystko będzie udane. Staranność tutaj ma kluczowe znaczenie dla tego jak ten montaż będzie wyglądał i czy faktycznie będzie udany. Dlatego jeśli ktoś chce mieć ten montaż ładnie wykonany to warto zachować w tym zakresie staranność i zadbać o dokładność wykonania takiego montażu na ścianie czy na płytkach.