Co to jest root?
   
piątek Lut 24


Co to jest root?

Uwaga, otwiera nowe okno. DrukujEmail

Poradnik


(14 głosów, średnia ocena 4.21 na 5)


Na forach internetowych, blogach czy mikroblogach można często przeczytać o procesie ROOTowania telefonów z systemem Android na pokładzie. Co to właściwie oznacza i co możemy dzięki temu zyskać? Na te pytania postaram się odpowiedzieć w poniższym tekście

Root to tradycyjna nazwa uniksowego(czyli także i linuksowego) użytkownika z pełnymi prawami dostępu do komputera. System Android oparty jest na Linuksie i także posiada użytkownika o nazwie ROOT, który ma dostęp do wszystkich plików znajdujących się w jego pamięci. Choć dostęp do tego konta dla użytkowników końcowych zazwyczaj jest zablokowany, to istnieje kilka sposobów na uzyskanie do niego dostępu. Co umożliwiają takie „prawa”?

  1. W pierwszym punkcie trzeba napisać, że podczas procesu ROOTowania możemy uszkodzić nasz telefon. Jest to jednak dosyć rzadkie zjawisko spowodowane zazwyczaj czynnikiem ludzkim, czyli błędem popełnionym przez osobą wgrywającą nieoficjalny ROM. Musicie być świadomi, że wasz telefon może przeistoczyć się w dosyć drogi przycisk do papieru.
  2. Mamy możliwość instalacji ROMów(w wielkim uproszczeniu systemów operacyjnych) innych niż oficjalne wypuszczane przez operatorów komórkowych.
  3. Możliwość instalowania aplikacji takich jak Wireless Tether – aplikacji umożliwiającej stworzenia z naszego telefonu małego, przenośnego routera, który będzie udostępniał dostęp do Internetu urządzeniom wokół przy pomocy Wi-Fi lub bluetooth
  4. Możemy wyeliminować problem ze zbyt małą ilością miejsca przeznaczoną na instalowane aplikacje. Chyba wszystkie nieoficjalne ROMy umożliwiają instalowanie aplikacji na karcie pamięci, dzięki czemu jedynym ograniczeniem jest pojemność naszej karty, co w dzisiejszych czasach oznacza, że możemy zainstalować przynajmniej kilkakrotnie więcej aplikacji niż w pamięci telefonu.
  5. Mamy dostęp do interfejsów użytkownika(np. HTC Sense UI, MotoBlur), które pierwotnie nie zostały zaprojektowane dla naszego telefonu. Choć nie wydaje mi się to do końca legalne, to takie ROMy cieszą się dużym powodzeniem i producenci nie burzą się o to (póki co).
  6. Możemy zwiększyć ilość naszej pamięci operacyjnej przy pomocy partycji SWAP stworzonej na naszej karcie. SWAP jest to „przestrzeń wymiany”, która niejako rozszerza naszą pamięć operacyjną. Dzięki temu aplikacje w telefonie nie muszą być uruchamiane od zera, a przywracane do stanu w jakim je zostawiliśmy(szczególnie przydatne przy przeglądaniu stron internetowych w kilku oknach).
  7. Mamy dostęp do nowszych wydań systemu operacyjnego Android. Nieoficjalne ROMy tworzone są bardzo często w oparciu o kod źródłowy, który nie został jeszcze wykorzystany przy wypuszczaniu oficjalnych aktualizacji przez operatorów. Telefony z takim oprogramowaniem zazwyczaj działają także szybciej niż w standardowym wydaniu.

źródło: androidguru.pl

 

 


Partnerzy:

Porady Android, Recenzje telefonów - Wszystko na androidaAplikacje według kategorii:

Najczęściej czytane: