Domowy sposób na oszczędzanie pieniędzy

Pieniądze to dobro wciąż pożądane przez wszystkich ludzi, nie zależnie od wieku, płci i statusu majątkowego. W zależności od tego jak bardzo jesteśmy majętni, możemy sobie pozwolić na mniejsze bądź większe wydatki, a co za tym idzie mniejszą bądź większe oszczędności w budżecie. Zawsze jednak warto zastanowić się nad efektywnym oszczędzaniem. Istnieje wiele sposobów na oszczędzanie pieniędzy. Spróbujmy się im przyjrzeć i wdrożyć w życie własne i swojej rodziny.

Domowy budżet to podstawa

Warto podejść do wszystkich zakupów i wydatków z rozsądkiem. Przemyśleć czy aby na pewno potrzebujemy kolejnej pary butów bądź spodni, czy zakup kremu w promocyjnej cenie to właśnie to czego poszukujemy w danej chwili. Wydawanie pieniędzy z głową to bardzo ważna kwestia. Musimy się jej jednak nauczyć, albowiem rozrzutność na dłuższą metę może wciągnąć nas w pułapkę zakupoholizmu. Tutaj pomoże nam prowadzenie domowego budżetu. Zapisywanie wszystkich wpływów i wypływów, niemalże jak w firmie. Wszystko po to, abyśmy mieli kontrolę nad wszystkimi wydatkami i mogli zrezygnować z tych, które w danym momencie są zbędne. Zapisując wszystkie wydatki i dzieląc je na poszczególne działy, zyskujemy kontrolę i wiedzę ile pieniędzy miesięcznie wydajemy na rachunki, ile na jedzenie, a jakie kwoty przelatują nam między palcami, kiedy wydajemy je na rzeczy zupełnie zbędne.

Jak oszczędzać? Z czego zrezygnować?

Z pewnością nie możemy zrezygnować z płacenia rachunków, ale już kontrolowanie włączania i wyłączania wszelkich urządzeń może przynieść oszczędności, dzięki czemu rachunki będą niższe. To samo tyczy się wydatków na jedzenie. Warto zaplanować menu na cały tydzień, zastanowić się w którym sklepie zrobić większe zakupy, aby w bilansie tygodniowym wydać mniej pieniędzy na żywność. Rezygnacja ze słodkich napojów, chipsów i innych niezdrowych przekąsek to nie tylko inwestycja we własne zdrowie, ale także oszczędności w budżecie domowym.

Wysokie rachunki? Czas zacząć oszczędzać!

Jeżeli do domu wciąż przychodzą wysokie rachunki za prąd, wodę czy ogrzewanie, najwyższa pora rozpocząć oszczędzanie. Wystarczy za każdym razem gasić za sobą światło, wyłączać telewizor i komputer, gdy nikt z tych urządzeń nie korzysta, a kwoty na rachunkach będą niższe. Podobnie jest z wodą. Pralka i zmywarka mają programy oszczędzające zarówno wodę jak i energię elektryczną, dodatkowo warto kontrolować, czy z kranu nie leci bezwiednie strumień wody. Każda z tego rodzaju oszczędności to niższe rachunki za media.

spore wydatki obliczenia

Tańsze alternatywy nie takie straszne

Dobrym pomysłem na oszczędzanie jest rozejrzenie się za tańszymi zamiennikami drogich oryginalnych produktów. Kupując drogi produkt często płacimy za markę lub piękne, wysublimowane opakowanie. Tylko po co przepłacać, jeśli kupując inny, dużo tańszy odpowiednik uzyskamy dokładnie taki sam efekt? W przypadku produktów zdrowotnych sprawa nie wygląda tak oczywisto, drogi produkt, to droższe pozyskanie składników, bardziej kosztowny proces produkcji i brak zawartości szkodliwych substancji konserwujących – w tym przypadku zawsze należy czytać skład i podejmować decyzję w trosce o swoje zdrowie. Sprawa dużo prościej wygląda w elektronice, tam mamy oczywistość, że gdy kupimy tańszy sprzęt, to otrzymamy gorszej jakości podzespoły, ale tu także nie ma co kombinować, sprzęt należy dobrać do swoich preferencji, uwzględniając do czego faktycznie będzie on nam potrzebny. Jak już jesteśmy w temacie elektroniki, nie można zapominać o materiałach eksploatacyjnych do drukarek. Jeśli dużo drukujesz i każdorazowo kupujesz drogie oryginalne materiały, doskonale wiesz, że budżet domowy może momentalnie wyparować. Tu również jest pole do oszczędzania, głównie poprzez wymianę oryginałów, na zamienniki, które jak pokazuje doświadczenie, mogą być strzałem w dziesiątkę, gdzie praktycznie nie odczujesz różnicy w jakości druku. Oczywiście mowa tu o markowych zamiennikach do drukarek typu Asarto, Prism lub Activejet. Jeśli nie chcesz przepłacać i nie zależy Ci za bardzo na gwarancji producenta drukarki, to zamienniki będą Twoim oparciem i sprzymierzeńcem.

Róbmy zakupy z głową

Kiedy idziemy do supermarketu, zawsze róbmy przed wyjściem z domu listę zakupów i sztywno się jej trzymajmy, dzięki temu nie wydamy więcej pieniędzy niż planowaliśmy, a w naszym portfelu zostaną dodatkowe fundusze na inne potrzebne wydatki. Dodatkowo bardzo dobrym sposobem na oszczędzanie jest sprawdzanie promocji w gazetkach poszczególnych sklepów, obecnie istnieją specjalne aplikacje internetowe, dzięki którym można to sprawdzić bardzo łatwo i szybko, nawet z wyszczególnieniem poszczególnych produktów. I jak już wcześniej wspomnieliśmy, nie kupujmy w promocji kolejnej pary butów, czy bluzki na wyprzedaży, szczególnie gdy nasza garderoba pęka w szwach. To prawda, że na wyprzedażach odzież i obuwie są tańsze, ale tutaj także musimy zachować rozsądek i po pierwsze sprawdzać faktyczne przeceny, a po drugie nie kupować wszystkiego bezmyślnie, tylko dlatego że właśnie jest obniżka cenowa. tutaj także sprzedawcy zakładają pułapki cenowe na kupujących, nie rzadko podnosząc faktyczną cenę za towar, aby potem pokazać cenę po obniżce cenowej, ale nie do końca prawdziwej.

Na oszczędzanie w domu jest mnóstwo sposobów. Jedni odkładają pięciozłotówki do skarbonki, jeszcze inni stosują metodę oszczędzania 365 dni – 365 zł. Jeżeli zajrzymy do Internetu, takich sposobów na oszczędzanie znajdziemy bardzo wiele. Wystarczy trochę pomysłowości i kreatywności, aby w budżecie domowym zaoszczędzić pokaźną sumę pieniędzy i przeznaczyć ją na przykład na nowe meble albo wspólny wyjazd wakacyjny.