Jak szybko i skutecznie wyczyścić toaletę z kamienia – to które zadaje sobie każdy z nas. Toaleta pokryta kamieniem wygląda na niechlujną. Ponadto gęsty osad wapienny zmniejsza skuteczność spłukiwania i powoduje nieprzyjemny zapach z toalety.
Jak zapobiegać osadzaniu się kamienia
W toalecie osadza się kamień z twardej wody. Kamień moczowy, resztki jedzenia odprowadzane do toalety, również przyczyniają się do tworzenia twardej płytki. Najlepiej jest wcześniej zapobiegać osadzaniu się kamienia, ponieważ jeśli już się pojawił, kamień szybko się osadzi. I odwrotnie, płytka nie osiada przez długi czas na czystej toalecie. W tym celu zaleca się zainstalowanie filtrów do wody, użycie specjalnych tabletek do spłuczki lub produktów, które są przymocowywane pod krawędzią muszli klozetowej. Ciągłe stosowanie tabletek i blistrów dobrze chroni toaletę przed osadzaniem się kamienia.
Jak prawidłowo czyścić toaletę
Jeśli płytka nazębna już się utworzyła, będziesz musiał dokładnie wyczyścić toaletę. Prawidłowo czyścimy toaletę z płytki nazębnej w następującej kolejności:
- odcinamy wodę w toalecie;
- spuszczamy wodę ze zbiornika;
- aby w toalecie nie było wody, popchnij ją energicznymi ruchami tłoka lub zgarnij;
- pędzelkiem nanieść należy środek czyszczący na całą wewnętrzną powierzchnię muszli klozetowej i pozostawić na godzinę;
- zmiękczoną płytkę zmywamy szczoteczką.
Podczas czyszczenia toalety z płytki nazębnej i kamienia moczowego nie należy usuwać płytki metalowymi przedmiotami, aby nie porysować toalety. Środki chemiczne oczyszczają muszlę klozetową z kamienia i rdzy, a także dezynfekują widoczne i ukryte obszary muszli klozetowej. Produkty na bazie chloru niszczą grzyby pod krawędzią toalety.
Jak wyczyścić toaletę naturalnymi środkami?
Co wybrać do czyszczenia muszli klozetowej? Mogą to być gotowe żele i proszki lub domowe naturalne środki:
- ocet winny;
- soda;
- kwas cytrynowy.
Do toalety, w której nie ma wody, wlewa się dwie szklanki octu podgrzanego do 50 stopni. Zostaw go na 10 godzin. Następnie kamień czyści się szczotką i zmywa. Jeśli nie chcesz opróżniać toalety z wody, możesz wlać do toalety ocet lub odrobinę esencji z octu. Pozostaw ją również na 10-12 godzin, a potem toaletę umyj szczoteczką. Używamy kwasu cytrynowego bez spuszczania wody. Wlej dwie torebki kwasu cytrynowego do toalety, jedną do zbiornika. W ciągu trzech do czterech godzin znaczna część kamienia zmięknie i będzie go można usunąć za pomocą szczotki.
Kwas cytrynowy i Coca-Cola. Ta metoda jest również dość prosta i skuteczna. W pierwszej kolejności wlej 1 saszetkę kwasu cytrynowego do muszli klozetowej (rozprowadzamy po wszystkich wewnętrznych ściankach muszli klozetowej, szczególnie w najbardziej zanieczyszczonych miejscach), po czym wlewamy butelkę zwykłej Coca-Coli (1- 2 litry) do muszli klozetowej. Toaletę zamykamy pokrywką i zostawiamy na noc, po czym rano dokładnie czyścimy szczoteczką, a następnie kilkakrotnie z rzędu spłukujemy wodą z beczki.
Chlor od wielu lat jest tanim i niezawodnym pomocnikiem wielu gospodyń domowych w pielęgnacji toalety, pomaga zmywać nawet najstarsze i najcięższe zabrudzenia w toalecie, usuwać płytkę oraz dezynfekować całą wewnętrzną powierzchnię toalety. Ostrożnie nakładamy wybielacz na wewnętrzną powierzchnię muszli klozetowej i dokładnie czyścimy szczoteczką wszelkie zabrudzenia, następnie zostawiamy na 30-60 minut (aby wybielacz skorodował zabrudzenia), ponownie czyścimy muszlę klozetową szczoteczką.