Nowoczesne meble do salonu

Salon to miejsce w którym gromadzi się cała rodzina i przyjmujemy gości. Wcześniej salon łączył dwie strefy – jadalnię i strefę relaksu. Jednak z biegiem czasu stał się strefą komfortu. Dziś salon może pełnić wiele różnych funkcji: miejsca do spania, odpoczynku i pracy. Jako przestrzeń do przyjmowania gości i biblioteka. Niezależnie od tego, jaką funkcję przyjmuje, musimy go wyposażyć w funkcjonalne i eleganckie meble.

Przeznaczenie salonu

Choć brzmi to dziwnie. To projektowanie należy zacząć od końca. Aby wybrać materiały wykończeniowe, tekstylia, meble i dekoracje oraz przemyśleć lokalizację gniazd i oświetlenia, trzeba sobie wyobrazić ostateczny efekt. Zastanów się, do czego jesteś przyzwyczajony lub jak chciałbyś spędzić wolny czas w domu, co jest Ci bliższe: ciche, spokojne wieczory w towarzystwie ciekawej książki, emocjonującego filmu i lampki wina, czy spotkania z przyjaciółmi? Kto w będzie korzystał z tego pokoju? W tej kwestii nie ma nieistotnych punktów, wszystko należy wziąć pod uwagę i umieścić na swoim miejscu.

Układ mebli

Niezależnie od tego, jaką funkcję będzie spełniać salon, to przede wszystkim miejsce do wypoczynku. Dlatego też, chcąc wyposażyć przestrzeń, podejdź do zadania doboru mebli szczególnie ostrożnie. Najważniejsze jest stworzenie atmosfery, która będzie sprzyjać relaksowi. Podobnie jak w przypadku projektowania, warto najpierw zrobić projekt. Stwórz wygodne przejścia. Na przykład odległość przejścia od szafki należy obliczyć biorąc pod uwagę długość drzwi skrzydłowych + 60 cm – szerokość minimalnego przejścia. Jeśli stawiasz na zagospodarowanie przestrzeni, zwróć uwagę na to, jak będą rozmieszczone sztuczne źródła światła i jak będzie się rozchodziło światło naturalne. Nie zapomnij też o ważnej zasadzie proporcji. Oznacza to, że wybierając meble do małego salonu https://meble-bik.pl/pol_n_kolekcje-mebli_Meble-do-salonu-853.html, musisz odrzucić masywne szafy, sofy i fotele. Następnym krokiem jest wybranie potrzebnych elementów. Często centralnym punktem salonu jest telewizor. Narysuj plan salonu z uwzględnieniem tego elementu i naszkicuj kilka opcji aranżacji mebli w salonie.

salon

Materiały

Najdroższe, a zarazem najbardziej praktyczne i trwałe są meble z naturalnego drewna. Jednak nawet jeśli mebel wykonany jest z tańszego drewna, to kosztuje więcej niż meble wykonane z innych materiałów. Dlatego tańszym wyborem są modele łączone. Do ich produkcji wykorzystywane są płyty drewnopochodne, a elewacje i inne widoczne części wykonane są z drewna. Płyta wiórowa i MDF to popularne materiały do produkcji wszelkiego rodzaju mebli. Wysokiej jakości imitacja naturalnego drewna jest mocna, trwała i bardzo piękna. Jako dekorację najczęściej wykorzystuje się szkło i metal. Można jednak znaleźć meble wykonane w całości z tych materiałów. Nadaje się tylko do wnętrz high-tech i tym podobnych. Wybierając meble tapicerowane do salonu najlepiej preferować tapicerkę wykonaną z włókien naturalnych.

Jak wybrać meble?

Do niewielkich przestrzeni najlepiej kupić sofę modułową, która składa się z kilku części. Można je przestawiać i w zależności od sytuacji zamienić na cokoły lub fotele. Meble nie powinny blokować drzwi i okien ani zagracać pokoju. Dlatego masywne czteroosobowe sofy z fotelami można postawić tylko w dużych pomieszczeniach. W małej wystarczy dwuosobowa sofa. Jeśli aranżacja mebli w salonie wiąże się z montażem zestawu mebli tapicerowanych na środku pomieszczenia, tył produktów powinien być pozbawiony otwartych odcinków sklejki i szorstkich szwów. Szafka powinna być tak zaprojektowana, aby pomieścić telewizor i inny sprzęt: zestawy głośnikowe lub odtwarzacze DVD. Wybierając szafkę, zdecyduj się na model, gdzie nogi zostały wyposażone w kółka, co umożliwia łatwe przemieszczanie szafki po pomieszczeniu, wybierając najwygodniejsze miejsce do oglądania telewizji. Wewnątrz produktu musi być dużo wygodnych półek i szuflad, aby można było poukładać cały sprzęt. Ścianka meblowa to nieodzowny atrybut większości salonów. Podczas gdy stare modele wyglądają na bardzo nieporęczne i mało estetyczne, nowoczesne są lekkie i piękne. Regał jest dość funkcjonalny, a jednocześnie zajmuje minimum miejsca. Dobrym pomysłem są zestawy jak meble do salonu Oceanik czy Mega.